An aeroplane lands at $216\, km\, h ^{-1}$ and stops after covering a runway of $2\, km .$ Calculate the acceleration and the time, in which its comes to rest.
$u=216 km h ^{-1}=60 m s ^{-1} ; \quad v=0 ; S =2 km$
$=2000 m ; a=? ; t=?$
$(i)$ Applying $v^{2}-u^{2}=2 aS,$ we have
$(0)^{2}-(60)^{2}=2 \times a \times 2000$
$a=-\frac{3600}{4000}=-0.90 m s ^{-2}$
$(ii)$ Applying $v=u+a t$
$0=60-0.90 t$
$0.90 t=60$ or $t=\frac{60}{0.90}=66.67 s$
How will the equations of motion for an object moving with a uniform velocity change ?
What can you conclude about the motion of a body depicted by the velocity-time graphs $(i), (ii)$ and $(iii)$ given below ?
A frog hops along a straight line path from point $'A^{\prime}$ to point ${ }^{\prime} B ^{\prime}$ in $10\, s$ and then turns and hops to point ${ }^{\prime} C^{\prime}$ in another $5\, s$. Calculate the average speed and average velocity of the frog for the motion between $(a)(A)$ to $(B)(b)(A)$ to $(C)($ through $B)$
Why is the motion of an athlete moving along the circular path an accelerated motion ?
The velocity-time graph (Fig.) shows the motion of a cyclist. Find $(i)$ its acceleration $(ii)$ its velocity and $(iii)$ the distance covered by the cyclist in $15\,\sec $.