- Home
- Standard 13
- Quantitative Aptitude
7.Profit and Loss
medium
Arun purchased $30\, kg$ of wheat at the rate of $Rs.\,11.50$ per $kg$ and $20\, kg$ of wheat at the rate of $Rs.\,14.25$ per $kg$. He mixed the two and sold the mixture. Approximately at what price per $kg$ should he sell the mixture to make $30 \%$ profit? (in $Rs.$)
A
$14.80$
B
$15.40$
C
$15.60$
D
$16.30$
Solution
$C.P.$ $=30 \times 11.50+20 \times 14.25=345+285=Rs. 630 / 50 kg =Rs. 12.6 kg$
$S.P.$ $=1.3 \times Rs. 12.6 / kg =Rs. 16.38 / kg \simeq Rs. 16.30 / kg$
Standard 13
Quantitative Aptitude