The electric potential at any point as a function of distance $(x)$ in meter is given by $V = 5x^2 + 10x -9 \,(volt)$ Value of electric field at $x = 1$ is......$Vm^{-1}$
$-20$
$6$
$11$
$-23$
In a certain region of space, the potential is given by : $V = k[2x^2 - y^2 + z^2].$ The electric field at the point $(1, 1, 1) $ has magnitude =
Equipotential surfaces are shown in figure. Then the electric field strength will be
For a charged spherical ball, electrostatic potential inside the ball varies with $r$ as $V =2 ar ^2+ b$. Here, $a$ and $b$ are constant and $r$ is the distance from the center. The volume charge density inside the ball is $-\lambda a \varepsilon$. The value of $\lambda$ is $...........$. $\varepsilon=$ permittivity of medium.
A uniform electric field having a magnitude ${E_0}$ and direction along the positive $X - $ axis exists. If the potential $V$ is zero at $x = 0$, then its value at $X = + x$ will be
$A B C$ is a right angled triangle situated in a uniform electric field $\vec{E}$ which is in the plane of the triangle. The points $A$ and $B$ are at the same potential of $15 \,V$ while the point $C$ is at a potential of $20 \,V . A B=3 \,cm$ and $B C=4 \,cm$. The magnitude of electric field is (in $S.I.$ Units)