The acceleration due to gravity on the surface of moon is $1.7 \;ms ^{-2}$. What is the time period of a simple pendulum on the surface of moon if its time period (in $sec$) on the surface of earth is $3.5\; s ?( g$ on the surface of earth is $9.8\; ms ^{-2} )$

Vedclass pdf generator app on play store
Vedclass iOS app on app store

Acceleration due to gravity on the surface of moon, $g^{\prime}=1.7\, m s ^{-2}$

Acceleration due to gravity on the surface of earth, $g=9.8\, m s ^{-2}$

Time period of a simple pendulum on earth, $T=3.5\, s$ $T=2 \pi \sqrt{\frac{l}{g}}$

Where, $l$ is the length of the pendulum

$\therefore l=\frac{T^{2}}{(2 \pi)^{2}} \times g$

$=\frac{(3.5)^{2}}{4 \times(3.14)^{2}} \times 9.8 \,m$

The length of the pendulum remains constant.

On moon's surface, time period, $T^{\prime}=2 \pi \sqrt{\frac{l}{g^{\prime}}}$ $=2 \pi \sqrt{\frac{\frac{(3.5)^{2}}{4 \times(3.14)^{2}} \times 9.8}{1.7}}=8.4\, s$

Hence, the time period of the simple pendulum on the surface of moon is $8.4\, s$

Similar Questions

A simple pendulum is executing simple harmonic motion with a time period $T$. If the length of the pendulum is increased by $21\%$, the percentage increase in the time period of the pendulum of increased length is ..... $\%$

  • [AIIMS 2001]

A pendulum is suspended by a string of length $250\,cm$. The mass of the bob of the pendulum is $200\,g$. The bob is pulled aside until the string is at $60^{\circ}$ with vertical as shown in the figure. After releasing the bob. the maximum velocity attained by the bob will be________ $ms ^{-1}$. (if $g=10\,m / s ^{2}$ )

  • [JEE MAIN 2022]

What happens to the time period of a simple pendulum when it is taken to moon's surface from earth's surface ?

If the length of a pendulum is made $9$ times and mass of the bob is made $4$ times then the value of time period becomes

What is the velocity of the bob of a simple pendulum at its mean position, if it is able to rise to vertical height of $10cm$  ......... $m/s$ (Take $g = 9.8\,m/{s^2})$