Figure shows $(x,\, t)$, $(y,\, t)$ diagram of a particle moving in $2-$ dimensions.
If the particle has a mass of $500\,g$, find the force (direction and magnitude) acting on the particle.
From figure $(a)$,
Velocity $v=\frac{\Delta x}{\Delta t}=\frac{2-0}{2-0}=1 \mathrm{~m} / \mathrm{s}$ constant velocity.
$\Delta v=0, a_{x}=0$
From figure (b),
Mathematical relation $y=t^{2}$
$v =\frac{d y}{d t}=2 t$
$a=\frac{d v}{d y}=2(1)=2$
$\mathrm{~F}_{x} &=m a_{x} \mid \quad \mathrm{F}_{y}=m a_{y}$
$=0.5(0)$
$=0$
Resultant force,
$\mathrm{F} &=\sqrt{\mathrm{F}_{x}^{2}+\mathrm{F}_{y}^{2}}$
$=\sqrt{0^{2}+1^{2}}$
$=1 \mathrm{~N}$
A mass of $2\, kg$ suspended with thread $AB$ (figure). Thread $CD$ of the same type is attached to the other end of $2\, kg$ mass. if the lower thread is pulled with a jerk, what happens ?
A book is lying on the table. What is the angle between the action of the book on the table and the reaction of the table on the book?
What is Free body diagram ?
For given systen $T_2$ .......
In the figure, blocks $A$ and $B$ of masses $2m$ and $m$ are connected with a string and system is hanged vertically with the help of a spring. Spring has negligible mass. Find out magnitude of acceleration of masses $2m$ and $m$ just after the instant when the string is cut